Etapa a 18-a – Liga 1 România

Liga 1FCSB (Steaua) a resimțit „virusul FIFA”. CFR Cluj a trecut pe primul loc în Liga 1 după victoria cu Dinamo

Etapa a 18-a din Liga 1 a început vineri, la doar trei zile după ultimul amical al naționalei din acest an. Câte două meciuri s-au jucat vineri, sâmbătă și duminică, iar luni s-a disputat ultima partidă. Înfrângerea Stelei (FCSB) și victoria echipei lui Dan Petrescu, CFR 1907 Cluj, au dus la schimbarea liderului în campionat. Clujenii au revenit pe prima poziție după două etape. Au fost trei egaluri, două victorii ale gazdelor și două ale oaspeților.

ACS Poli Timișoara și AFC Botoșani

Au deschis runda de la ora 18, cu un meci pe stadionul Dan Păltinișanu. Formația din Botoșani a început foarte bine campionatul cu 9 victorii, 4 egaluri și 4 înfrângeri, fiind pe loc de play-off. Scorul a fost 1-1. Gazdele au marcat în minutul 23 prin Bîrnoi, care a rămas singur cu portarul advers după o pasă printre a lui Crețu. Mihai Roman a egalat dintr-o lovitură liberă din afara careului.

FCSB – Poli Iași

Al doilea meci de vineri a dus liderul FCSB la Iași. Antrenorul Nicolae Dică vorbea înaintea partidei despre problemele pe care steliștii le întâmpinau după pauzele pentru naționale, pe vremea când era secund. Și de ce i-a fost frică nu a scăpat. După revenirea de la vestiare, ieșenii au încercat un presing avansat și au forțat o degajare a goalkeeperului. Planic a sărit pe sub balon și acesta a ajuns la Panțîru care a reluat spectaculos, voleu cu stângul la colțul lung și deschidea scorul. Avea să fie și unicul gol al meciului, deși roș-albaștrii și-au creat ocazii. 5 șuturi pe poartă au avut cei de la FCSB față de 3 ale gazdelor. Posesia a fost favorabilă formației bucureștene, 65%. S-a încheiat 1-0, spre nemulțumirea finanțatorului care a ieșit, în stilul său personal, la atac după acest rezultat.

ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Gaz Metan Mediaș

În zona inferioară a clasamentului s-a jucat meciul dintre ACS Sepsi OSK Sf. Gheorghe și Gaz Metan Mediaș. Au fost câteva ocazii importante, inclusiv un gol anulat a lui Petre, pentru offside. S-a încheiat 0-0 și cele două echipe rămân pe locurile 12 și 13 în Liga 1.

CSU Craiova – Juventus București

Meciul cu cele mai multe goluri s-a disputat la Craiova. A fost prima partidă pe noul Ion Oblemenco, iar CSU Craiova s-a impus cu 3-1 în duelul cu Juventus București. Alexandru Mitriță a marcat primele două goluri în noua casă a oltenilor, în minutele 39 și 45, cu șuturi din interiorul careului. Gustavo și-a trecut numele pe lista marcatorior în minutul 63, la puțin timp după ce i-a luat locul lui Mitriță. Cătălin Țâră a reușit golul de onoare al oaspeților în minutul 80. 9-1 a fost raportul șuturilor pe poartă în favoarea alb-albaștrilor din Liga 1.

Concordia Chiajna – Astra Giurgiu

Victoria le-a revenit oaspeților în ambele meciuri de duminică. Concordia Chiajna a deschis scorul din lovitură de la 11 metri în duelul cu Astra Giurgiu. Paul Batin a fost autorul golului. Oaspeții au întors rezultatul, prin reușitele lui Serge Nyuiadzi (în minutul 38) și Alexandru Ioniță II (minutul 54, de la punctul cu var).

Dinamo București – CFR 1907 Cluj 0-2

În prima repriză au fost ocazii de ambele părți, printre care și șuturi periculoase de la distanță. Dan Petrescu și-a certat elevii la pauză și aceștia au decis soarta meciului în primele zece minute de la reluare. Billel Omrani a deschis scorul în minutul 49, după o combinație cu Deac. Emmanuel Culio a dublat diferența în minutul 55 din lovitură de la 11 metri. Clujenii au trecut pe primul loc grație celor 3 puncte, în timp ce Dinamo este la 4 puncte în urma ultimului loc de play-off, ocupat de Astra. La fel ca la marea rivală din capitală, înfrângerea a tulburat și mai mult apele la Dinamo, unde patronul Negoiță vrea să vândă clubul.

FC Voluntari – FC Viitorul Constanța

FC Voluntari și FC Viitorul Constanța au încheiat etapa cu o remiză fără goluri. Gazdele au avut un gol anulat după un duel între Balaur și Țîru, iar echipa lui Hagi a încheiat partida în 10 oameni, după eliminarea lui Țucudean din minutul 75.

Schimbări în clasament Liga 1

CFR Cluj (40 de puncte) a revenit pe prima poziție, unde s-a aflat din etapa a 6-a până în etapa a 15-a. FCSB a coborât pe locul secund, la două puncte în spate. CS U Craiova încheie podiumul cu 36 de puncte. Deasupra liniei de play-off mai sunt FC Botoșani (32 de puncte), FC Viitorul (30) și FC Astra Giurgiu (28). Urmează Dinamo și Poli Iași (câte 24 de puncte), iar ACS Poli Timișoara are 23 de puncte. Primele 6 se califică în play-off, iar celelalte echipe vor juca în play-out. Pe locul de baraj este momentan Sepsi cu 12 puncte,  iar pe cele care retrogradează direct sunt Gaz Metan Mediaș și Juventus București cu 11 și 9 puncte.

În etapa viitoare sunt programate două dueluri între formații din primele șase. FC Botoșani primește vizita CS U Craiova, iar FCSB va merge la Giurgiu.