Începutul furtunos și sfârșitul în optimi pentru România

RomâniaÎnceputul furtunos și sfârșitul… în optimi pentru România la mondialul de handbal feminin

Început promițător: grupă câștigată

Naționala feminină de handbal – România a fost eliminată dramatic în primul meci din faza eliminatorie de la Campionatul Mondial. Tricolorele  au încheiat pe primul loc în grupă și au întâlnit un adversarcare a avut mari emoții să obțină biletul pentru optimi, Cehia. România a condus cu 5 goluri în prima repriză, avea trei în față la pauză, a egalat în ultimul minut, dar a pierdut în ultima secundă, scor 27-28. Michaela Hrbkova a reușit golul decisiv care a pus capăt speranțelor pentru un rezultat bun.

România a început Campionatul Mondial din Germania cu patru victorii la rând. A fost 29-17 cu Paraguay (16-7 la pauză), 31-28 cu Slovenia (14-14), 19-17 cu Spania (9-7) și 27-24 cu Angola (14-14). Ultimul meci din grupă a adus o înfrângere cu Franța, scor 17-26 (7-17), după ce antrenorul a odihnit câteva jucătoare de bază. În ciuda eșecului cu formația franceză, România a câștigat grupa A cu 8 puncte, unul mai mult ca Franța și Spania.

Cehia a câștigat primele două partide din grupa B, 28-22 cu Argentina și 29-25 cu Polonia. Victoria în duelul direct cu polonezele avea să fie decisivă. Cehoaicele au pierdut următoarele trei partide, 32-36 cu Suedia, 16-34 cu Norvegia și 29-30 cu Ungaria. Cehia și Polonia au încheiat la egalitate cu câte 4 puncte. Rezultatul direct a fost favorabil formației cehe care a prins ultimul loc în optimi.

România, favorită în fața Cehiei

După prestațiile din prima fază a competiției, România pornea cu prima șansă în fața Cehiei. De asemenea, tricolorele nu au cunoscut gustul înfrângerii într-o partidă oficială cu adversarul pe care urma să îl întâlnească în sferturi. România a fost condusă și la acest mondial de Cristina Neagu. Desemnată de trei ori cea mai bună jucătoare a lumii, Neagu a fost golghetera ediției anterioare, când tricolorele au cucerit bronzul. Neagu a înscris primele 4 goluri ale naționalei în duelul cu Cehia. Partida a fost strânsă în prima parte, cu România reușind să se desprindă la 5 goluri în minutul 24. La jumătatea meciului scorul era 17-14. Neagu avea 8 goluri. Cehia a revenit în partea secundă și a egalat la 20 în minutul 41. Au urmat trei goluri la rând ale tricolorelor și acestea conduceau cu 23-20 la jumătatea reprizei secunde. Aceeași diferență se înregistra și în minutul 53, la scorul de 25-22.

Au urmat aproximativ șase minute fără gol pentru România și Martin Ambros își epuiza time-out-urile. Cehia a marcat de patru ori la rând și a preluat conducerea în penultimul minut. Geiger a egalat și Manakova a dus din nou avantajul în tabăra cehă. România a avut multe greșeli și multe ratări în a doua repriză. Neagu a transformat de la 7 metri și a egalat cu 10 secunde până la final. Tricolorele erau în inferioritate numerică pe final, cu Ardean Elisei fiind eliminată temporar. Antrenorul Cehiei a scos portarul și formația sa a avut dublă superioritate în atac. Michaela Hrbkova a rămas singură în exrema dreaptă și a găsit drumul spre gol în finalul timpului regulamentar. Cehia sărbătorea calificarea în sferturi, în timp ce tricolorele erau în lacrimi.

Locul 10 la mondial

În urmă cu doi ani tricolorele au avut un start mai greoi și s-au mobilizat în faza eliminatorie unde au reușit să elimine deținătoarea titlului, Brazilia. După ce la ediția precedentă cucerea bronzul, România va termina actuala competiție pe poziția a 10-a. În primul meci important de la mondialul german, româncele nu au reușit să se impună în fața unui adversar care părea accesibil la prima vedere. Până la urmă lipsa de experiență a unor jucătoare s-a simțit. Cele două portărițe au 21 și 23 de ani, iar în meciul cu Cehia au reușit 7 intervenții împreună. România a avut o medie de vârstă de 26,6 ani. Doar două jucătoare aveau peste o sută de meciuri internaționale. Ardean Elisei este decana de vârstă cu 35 de ani și 218 meciuri la națională. Cristina Neagu are 29 de ani și 160 de selecții. În statistica oferită de IHF până în 8 decembrie, Melinda Geiger mai avea 95 de meciuri, iar Eliza Buceschi, 53. Restul jucătoarelor aveau sub 40 de meciuri internaționale, iar media echipei era de 45.

România a fost prea dependentă de Cristina Neagu, iar oboseala și-a spus cuvântul în finalul cu Cehia. Interul de 29 de ani este pe locul patru în topul marcatoarelor cu 42 de goluri în 6 partide, din 72 de șuturi. Următoarea româncă în acest clasament este Crina Pintea, pe locul 61 cu 19 goluri în șase meciuri, din 27 de șuturi. Mult prea puțină susținere din partea coechipierelor în faza ofensivă.  Începutul României la acest mondial a fost promițător, dar jucătoarele l-au încheiat în lacrimi după golul primit în ultima secundă.

Sursa Foto: ihf.info