Liga 1. CFR Cluj iernează pe primul loc

de A.V.

Liga 1 a intrat în pauza de iarnă după disputarea partidelor din etapa a 22-a. CFR Cluj este pe prima poziție cu 49 de puncte. FCSB și CSU Craiova completează podiumul cu 47 și 43 de puncte. Întrecerea internă se reia la începutul lunii februarie.

În etapa a 22-a s-au înregistrat 5 victorii ale gazdelor și două rezultate de egalitate. În 5 din cele 7 partide a fost câte un cartonaș roșu.

Astra Giurgiu și FC Botoșani au deschis etapa vineri, de la ora 20. Gazdele au deschis scorul din penalty în minutul 10, prin Alexandru Ioniță II. Giurgiuvenii au rămas în inferioritate numerică în minutul 30 după eliminarea lui Abang. La cabine s-a intrat la scorul de 1-0. În minutul 63 a fost rândul oaspeților să beneficieze de o lovitură de pedeapsă, iar Mihai Roman a transformat și a readus  egalitatea pe tabelă. Formația lui Eduard Iordănescu a obținut toate cele trei puncte grație golului marcat de Claudiu Belu în minutul 85, după un assist al rezervei Le Tallec. Gazdele s-au impus cu  2-1 deși au avut doar 40% din posesie, iar oaspeții au avut cu 7 șuturi pe poartă mai mult. După acest rezultat Astra a trecut peste FC Botoșani cu 2 puncte.

Al doilea meci al etapei s-a disputat sâmbătă la Chiajna, de la ora 15. A fost un joc echilibrat, iar la pauză scorul era 0-0. Marian Cristescu a marcat în minutul 51 primul gol al partidei, pentru gazde, iar Nasser Chamed a egalat după 9 minute. Cristescu a fost eliminat în minutul 88. S-a încheiat 1-1 și cele două formații rămân în ultima parte a clasamentului.

CSU Craiova a câștigat derby-ul etapei cu CFR Cluj

Noul Ion Oblemenco a găzduit sâmbătă seara disputa dintre ocupantele locurilor 3 și 1. CSU Craiova a oprit seria de cinci victorii consecutive a liderului CFR. După o primă repriză cu câteva ocazii de ambele părți, oltenii au deschis scorul prin Alexandru Băluță înaintea pauzei. Alexandru Mitriță a dublat avantajul după șase minute de la reluare. Urko Vera a redus din  diferență în minutul 61. Marcatorul primului gol a fost eliminat în minutul 81 după un al doilea galben. S-a încheiat 2-1 și CSU a obținut a 12-a victorie în campionat, în timp ce clujenii au suferit a 3-a înfrângere. Elevii lui Dan Petrescu au avut 9 șuturi în total, cu trei în plus față de gazde. Formația lui Devis Mangia a avut cu un șut mai mult pe spațiul porții.

Meciurile de sâmbătă s-au încheiat cu succese la două goluri pentru gazde. CSM Poli Iași a primit vizita celor de la ASC Juventus București, de la ora 17:30. A fost primul meci al etapei încheiat cu 22 de jucători pe teren. În prima repriză s-a înscris de trei ori. Platini a deschis scorul în minutul 11, iar George Călințaru  a egalat în minutul 26. Andrei Sin i-a readus pe ieșeni în avantaj după două minute. 2-1 a fost scorul la jumătatea partidei. Salim Cisse a stabilit scorul final în minutul 50. Poli a avut posesie 58% și raportul șuturilor a fost 8-5. A fost a 8-a victorie a moldovenilor, a 4-a consecutivă acasă. Bucureștenii au suferit a 15-a înfrângere, a 5-a la rând.

FCSB s-a apropiat la 2 puncte după victoria cu campioana en-titre

Steliștii și-au aflat săptămâna trecută adversarul din 16-imile Europa League. Formația pregătită de Nicolae Dică va juca cu Lazio Roma, iar turul va fi la București în 15 februarie. În etapa 22 din Liga 1, roș-albaștrii au primit vizita campioanei en-titre, Viitorul. Dennis Man a deschis scorul în minutul 20 pentru  gazde care au intat la pauză cu avantajul minim, dar și cu un om în minus. Gnohere a fost eliminat în minutul 43. Marko Momcilovic a stabilit scorul final cu golul din minutul 65. FCSB s-a impus cu 2-0 și s-a apropiat la două puncte de liderul CFR Cluj. Raportul șuturilor a fost 7-19, iar 5-8 s-a înregistrat la cele pe spațiul porții. A fost a treia victorie consecutivă pentru bucureșteni, în timp ce Viitorul a pierdut a doua oară la rând în deplasare.

FC Voluntari a obținut cea mai clară a etapei, 3-0 cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Partida s-a disputat luni de la ora 17. Deținătoarea Cupei și a Super Cupei  României, FC Voluntari, conducea la pauză cu 2-0 după golurile înscrise de Petre Ivanovici (minutul 19) și Adrian Bălan (minutul28). Mihai Căpățână a majorat avantajul gazdelor în minutul 80 și a stabilit scorul final. Ambele echipe iernează în zona de play-out.

Dinamo, sub linia de play-off din cauza  golaverajului

Ultimul meci al etapei s-a jucat luni de la ora 20 la Timișoara unde ACS Poli a primit vizita lui Dinamo București. A fost singura partidă fără gol. 11-6 a fost raportul șuturilor și 2-2 al celor pe spațiul porții. Oaspeții au rămas în 10 pe final, după ce Salomao a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. „Câinii” aveau nevoie de victorie pentru a trece pe loc de play-off  înainte de pauza de iarnă. Cu egalul din Banat au totalizat 34 de puncte, la fel ca FC Viitorul. Dar constănțenii stau mai bine atât  la golaveraj (+10 față de +9), cât și la rezultatele directe (4-1). Dinamo a întrerupt seria de trei victorii la rând, în timp ce timișorenii au obținut al 4-lea egal în ultimele 5 partide.

Liga 1 se reia cu etapa a 23-a, programată pentru 3  februarie. Patru runde mai sunt de disputat din sezonul regulat. Etapa a 26-a este programată pentru 24 februarie. După aceea primele 6 echipe vor intra în play-off, iar locurile 7-12, în play-ouy. În a doua fază a campionatului se înjumătățesc punctele obținute în sezonul regulat.